Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze

Strona główna

Aktualności

Niższy podatek CIT w Danii możliwy juz od przyszłego roku.

Niższy podatek CIT w Danii możliwy juz od przyszłego roku.
28-02-2011

Niższy podatek CIT w Danii możliwy juz od przyszłego roku.

Duńska Partia Liberalna Venstre chce obniżenia podatku dochodowego od osób prawnych w ramach pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Obniżony podatek od dochodów spółek ma przede wszystkim na celu pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom. Planuje się częściowo wprowadzić obniżkę podatku poprzez bezpośrednie ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw. Według pana Madsa Roervig z partii Venstre (partia z  koalicji rządzącej obecnie w Danii) obniżkę podatku powinno się sfinansować poprzez zmniejszenie funduszy rozwojowych dla gospodarki tzw. Erhvervsstoetteordninger i przeznaczenie uzyskanych przez to środków na pokrycie kosztów obniżenia CITu w Danii – w celu uniknięcia dodatkowych kosztów dla skarbu państwa.

Planuje się okroić fundusze rozwojowe dla branż ekologicznych oraz innowacyjnych w celu sfinansowania obniżki podatku dochodowego od osób prawnych, a przez to polepszyć konkurencyjność duńskiej gospodarki i przyciągać zagraniczne inwestycje. 21,6 miliardów koron znajduje  się obecnie w gospodarczym funduszu rozwojowym. Część tych środków może pokryć koszty obniżenia CITu w Danii zamiast zostać przekierowana do przedsiębiorstw w formie dotacji rozwojowej. W ten sposób fundusze rozwojowe pomogą całej duńskiej gospodarce, a nie tylko wybranym branżom, którym udziela się państwowych dotacji rozwojowych.

Duńskie organizacje branżowe  są zgodne co do tego, że niezbędna jest obniżka podatku ale nie wszyscy są zgodni co do tego, aby realizować to poprzez ulgę podatkową, która pomoże tylko najmniejszym przedsiębiorstwom.

Nie ma politycznego poparcia w Danii dla Unijnych planów ujednolicenia podatku CIT w krajach członkowskich.  W chwili obecnej rozpatruje się jedynie obniżenie podatku CIT (koalicja rządząca oraz organizacje branżowe).

Opozycja pracuje nad reformą pt. Fair Change, która proponuje podniesienie podatku dochodowego spółek do 27%, jednak na razie propozycje te nie zyskały poparcia ani ze strony przedsiębiorców ani ze strony wyborców.

Więcej informacji na temat podatku CIT i planów partii Venstre na stronie: www.boersen.dk oraz www.venstre.dk

  • http://www.mg.gov.pl/node/14567
  • HTTP://www.coie.gov.pl
  • www.mg.gov.pl
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji
Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze
Ryvangs Alle 46, Kopenhaga 2900 Hellerup, Dania
tel.: 0045 39 622 633, fax: 0045 39 622 554, e-mail: ,
Godziny urzędowania: Poniedziałek - Piątek 8.30 - 16.30
Czas lokalny: